4 ÓRÁS ÉLMÉNYALAPÚ INTERAKTÍV FOGLALKOZÁS
BESZÁMOLÓ
2021. 03. 03.
A program elején beszélgettünk az egészséges táplálkozás fontosságáról, gyógynövényeink hasznáról. Sor került egy pár gyógynövény bemutatására is.
Megvitattuk milyen fontos szerepet játszanak ezek az ételek, italok az egészséges táplálkozásunkban.
Az egészségneveléssel kapcsolatosan a következő programelemeket terveztük és valósítottuk meg:
- Gyógynövények és a gyógyhatásaik megismerése.
- Természetes lelőhelyek felismerése.
- A gyógynövények felhasználási területei.
Mivel az alsó tagozatos gyermekek szeretik a meséket, így már jól ismerve Ludas Matyi meséjét, kicsit újragondolva azt, a Ludas Matyi gyógynövényei című modulra esett a választás.
Ludas Matyi gyógyító szerepét kerettörténetként használva a gyerekek a modul során játékos formában ismerkedtek meg a magyarországi gyógynövényekkel, illetve azok gyógyhatásaival.
Előzetes feladatként kapták, hogy gyógynövényekből készüljenek fel bemutatásukra.
Rendkívüli lelkesedéssel kezdték a munkálatokat a tanulók: interneten böngésztek, szülőkkel- nagyszülőkkel beszélgettek, gyűjtöttek a természetben, ppt-ket késztettek, rajzoltak, stb. „Kistanárként” előadták társaiknak mindazt, amiből készültek.
A szülők gyógynövényekből általuk készített finomságokkal láttak el minket.
A gyerekek lelkesen készítették a zöldség- és sajttálakat. Kreatívan alkottak a tálaláskor. Különböző gyógynövényekből teát készítettünk és fogyasztottunk a foglalkozás ideje alatt. Izgatottan kezdtük el a Receptgyűjteményünk szerkesztését, amelybe minden tanuló/család egy recepttel és képpel/rajzzal hozzájárul a kötethez.
A népi játékokhoz kapcsolódva kiszebabát készítettünk fakanálból. A tanulók otthon szüleikkel megtervezték, a szükséges anyagokat előtte behozták. A bábkészítés közben egy népi játékot is tanultunk „Haj, ki kisze, haj…” címmel.
Jókat derültek a népies szövegén. Dalokkal tettük színesebbé a foglalkozást. Úgy gondoljuk, maradandó élménnyel gazdagodtak a gyerekek. Az elkészült bábokat hazavitték, és szüleik kíséretében a Ménes-patakon, a Bódván (a lakóhelyükhöz legközelebb eső patakon) elengedték, elűzve ezzel a telet, a betegségeket. Vidáman várjuk a tavaszt!